Zbraně v Aikidó

 aikido

 

U nás v Kagawa dojo cvičíme s následujícími zbraněmi : nožem (tanto), tyčí (jo) a dřevěným mečem (bokken). Práce se zbraněmi vychází z tradičních japonských bojových umění, ale je přizpůsobena myšlenkám a technikám aikido (pro odlišení je například cvičení s mečem označováno jako aikiken, s tyčí aikijo).

 

 

 

Tanto

 

Tanto byl nůž samuraje, který nosil stále s sebou. Při samurajských soubojích se nejednou stalo, že byl použit právě tento nůž při zasažení útočníka, a tak vznikly různé formy obrany proti tanto. Při Aikido se používá dřevěný nůž a cvičí se převážně obrany proti ozbrojenému útočníkovi a skupině útočníků. Techniky používané proti útoku nožem jsou např. kote gaeši, gokyo, šio nage, sankyo, irimi nage, genkei kokyu nage.

 

tanto

 

Jo

 

Jo (čti džó) je hůl. Aikido používá většinou techniky obrany proti holi nebo za pomoci hole. To znamená že hůl drží jeden z dvojice partnerů. Těmto technikám se říká jodori. Cvičíme také tzv. kumijo, tj. hůl proti holi nebo hůl proti meči. V Kagawa dojo cvičíme kromě suburi, neboli procvičování základních seků a bodů katu s jo senseie Ikedy, samostatně či ve dvojicích a 4 krátké katy kombinace hiki otoši a mae otoši. Kata senseie Caloze, kterou občas cvičíme, kombinuje jo versus bokken..

 

Délka jo v aikido není striktně daná, ale nejčastěji se používá standardní jo podobné tomu, které známe z Jodo, tj. 128 cm dlouhé s průměrem asi 2,5 cm.

 

jo

Jo kata: jo kata

 

 

Bokken

 

Bokken je dřevěný meč obvykle velikosti katany používaný pro cvičení jak v Aikido tak i například v Iaido, Kendo, Kenjutsu nebo Jodo. Bokkeny se vyrábějí převážně z dubového dřeva a existuje mnoho druhů a variant a vyrábí se se záštitou (tsuba) i bez ní. V Kagawa dojo cvičíme suburi, kumitači (katy iči no tači až go no tači a ki musubi no tači), tačidori a základní techniky aikido s bokkenem (ikyo omote a ura, kote gaeši, irimi nage a šio nage.

bokken

 

 

 

O zbraně je potřeba se starat, tedy je po cvičení prohlédnout, zahladit případné vrypy či štěpinky. Čas od času je dobré dřevěné zbraně natřít nepatrně olejíčkem a po chvíli utřít. Na zbraně užívejte obal (šije je například Eliška od nás z dojo).

 

Kendy